Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

Kurumsal Danışmanlık

Eğitim Kurumlarına Yönelik

BAŞARILI ÖĞRETMENLER

 

BAŞARILI ÖĞRETMENLER İÇİN BİR YAZI

Okulların açılması ile birlikte öğrenciler kadar öğretmenler de bugünlerde heyecanlılar. Eski öğrencilerin özlemi, yeni öğrencilerle tanışmanın heyecanı ile keyifli anlar kadar yorucu ve zorlukları da içinde barındıran yeni bir eğitim yılı başlıyor. Başarılı bir yıl için bir kaç önemli noktaya değinelim.

Yanlış yapmaktan korkmayan çocuklar: Çocukların yanlışları karşında göstereceğiniz kabul edici tepki sınıfınızın yaratıcılığını arttıracak ve çocukların yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Düşündüklerini eleştirilmekten korkmadan rahatça ifade edebildiklerinde öğrenme sürecinden zevk alıp daha çok sorumluluk alacaklardır. Olabildiğince hayal güçlerini harekete geçirin.

Çocuk ile kurulan yakın ilişki: Çocuklarla yakın bağlar kurun. Çocuklar kendilerine yakın olmayan öğretmenlerden bilgiyi almak istemezler. İlişki kuran öğretmen her zaman için mesafeli öğretmene göre 1-0 öndedir. İşin içinde sevgi olursa işler daha yolunda gider ancak her çocuğu da sevemeyebilirsiniz. Fakat siz bir profesyonelsiniz, işiniz de öğretmek.

Çocuğu anlamak: Çocukların yaş gelişim özelliklerini biliyorsanız ve çocuğun bireysel özelliklerini tanıyıp bu bilgilerle birlikte yorumlayabiliyorsanız “anlamak” için herşey tamam demektir. Çocuğu anladığınızda öğretmek daha kolay olacaktır. Duygusal dünyalarındaki değişiklikleri yakından takip edin, önemseyin ve uygun desteği sağlayın.

Öğretmek ve hayal kırıklığı: Bazı çocuklara öğretmekte daha çok zorlanabilirsiniz. Onları bir noktadan alıp başka bir noktaya taşımak her zaman kolay olmayabilir. Öğretmenlik bir yandan da bu tür hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak demektir.

Yaratıcılığı geliştirmek: Öğretme konusunda yaratıcılığınızı arttırmanın yollarını keşfedin. Siz de yanlış yapmaktan korkmayın. Daha iyi öğretebilmek için bilgi ve deneyim konusunda gerekiyorsa yardım alın. Yaşamınıza oyunu katın.

Elinizden gelenin en iyisini yapmak: Çocuklara hepsinin ayrı ayrı önemli ve değerli olduklarını hissettirin. Eğlenceli, samimi ve doğal olun, sezgilerinize güvenin. Mesleki doyum için ve gelişmek için sınırlarınızı zorlayın.

Yeni eğitim öğretim yılında başarılar...

 

Nilgün Sarı

Uzman Psikolojik Danışman

www.nilgunsari.com

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif