Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

AGORA / ALEJANDRO AMENABAR

 

Agape Film Çalışmaları  için seçtiğimiz 20. Film, ''AGORA''

Abre los Ojos (Aç Gözlerini) filmiyle çıkış yapan, daha sonra The Others (Diğerleri) ve Mar Adentro (içimdeki Deniz) filmleriyle daha geniş izleyiciye ulaşan Amenabar, 2009 yılında çektiği AGORA filmiyle sinema serüvenine ilginç bir film eklemiştir.
İskenderiyeli bilim insanı, filozof Hyptia'nın öyküsünü merkeze alan film, tek tanrılı bir dinin, Hristiyanlığın yükseldiği ve paganlığın (Roma İmparatorluğu) gerilemeye başladığı dönemde, dini, toplumsal, siyasal argümanlar etrafında erkek dünyasının, kadınlığı nasıl bastırmaya başladığını anlatmayı deniyor.


Tarih boyunca kadın aklının, kadın cinselliğinin ve kadının erk ilişkileri içindeki yerinin gerek estetize edilmiş dini-ahlaki argümanlar, gerekse şiddet yoluyla zapturapt altına alınma süreci, kadın imgesi ve kadın bedeninin erkeklere ait araçlarla üretilmesi, dönüştürülmesi ve kodlanması çabaları hiç hızını kesmeden bugün de sürmektedir.


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, annelikten cadılığa, kutsallıktan fahişeliğe uzanan yelpazede kadın olmakla ilintili konular film ekseninde, katılımcılarla birlikte tartışılacaktır.


Yönetmen: Alejandro Amenábar
Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella
Yapım Yılı: 2009
Süre: 127 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer:
Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 1 Mart 2012 Perşembe / 20:00
Kayıt : 29 Şubat 2012 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Ücret: 25,- Tl+kdv

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif