Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

ASHES OF TIME / WONG KAR WAI

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 47. film,   ''ASHES OF TIME/ZAMANIN KÜLLERİ''

Chunking Express filmiyle çıkış yapan ve daha sonra As Tears Go By, Happy Together, Fallen Angels, In The Mood for Love, 2046, Grandmaster gibi filmleriyle tanınan Hong Kong’lu yönetmen Wong Kar Wai, İkinci Dalga adı verilen Çin’li yönetmenler arasında anılır. Wong Kar Wai’nin filmografisindeki ilk Wu Xia (Uzakdoğu Savaş Kahramanlarını hikayenin merkezine yerleştiren sinema türü) film Ashes Of Time’dır.


Bu film dövüş sanatları üzerine bir film olmaktan ziyade insan ruhsallığının bir tuvale nakşedilircesine beyaz perdeye aktarıldığı bir başyapıttır.


Ouyang Feng'in artık hayata dair herhangi bir inancı kalmamıştır. Çölde münzevi hayatı yaşayan Feng, geçimini intikam arayan insanlarla para karşılığı her şeyi yapmaya hazır kılıç ustalarını buluşturarak sağlamaktadır. Bu buluşmalarda Feng karakterlerin öykülerini yavaş yavaş açmaya başlayarak aslında kendi hikayesini tekrar kurmaya, varoluş yolculuğunu tamamlamaya çalışmaktadır.


Film; zamanın döngüsel doğası, öznelliğimiz içinde zamanın nasıl tekrar tekrar yer değiştirdiğini, hikayelerin defalarca nasıl tanımlandığını, alacağını tahsil etmek için bekleyen tamamlanmamış işlerin ruhsal dinamiği, gerçekten gerçekliğin hangi zaman içinde kurulduğunu, zaman ve ruhsallık arasındaki mesafenin ne denli karmaşık olduğuna atıfla tartışılacaktır.


Yönetmen: Wong Kar Wai
Oyuncular: Brigitte Lin, Maggie Cheung, Leslie Cheung
Yapım Yılı: 1994
Süre: 100 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 22 Ocak 2015 Perşembe/ 19.00  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Film gösterimine katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif