Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

BLADE RUNNER / RIDLEY SCOTT

Agape film çalışmaları için seçtiğimiz 33. film,  ''BLADE RUNNER''

Ridley Scott, bilimkurgu tarzında iki önemli eseri sinema dünyasına kazandırmıştır. 1979 tarihli Alien ve 1982 tarihli Blade Runner. Her iki film de kendisinden sonra gelen BK eserlerin atmosferini ve öykülerini derinden etkilemiştir. Philip K. Dick’in 1968 tarihli Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? (Do Androids Dream of Electric Sheep?), adlı eserinden uyarlanan film, New Wave bilimkurgunun tüm özelliklerini barındırmaktadır. Ağırlıkla 1960-70’li yıllarda ortaya çıkan New Wave bilim kurgu edebiyatı, savaş sonrası, post endüstriyel toplumların varoluş krizlerine yanıt vermeye çalışan bir alt tür olarak kendisini göstermiştir.

Bilim kurgu bir fonda insan varlığının en temel soru(n)larını işleyen BK edebiyatı, kısa zamanda sinemada karşılığını bulmuştur. Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke’ın 2001: A Space Odyssey isimli eserini filme alırken, Andrei Tarkovski, Stanislaw Lem’in Solaris’ini perdeye taşımıştır. Kurduğu karanlık ve klostrofobik mekan itibarıyla Film Noir (Kara Film) kategorisine dahil olan Blade Runner filminde, insanlığın yüzyıllardır sorduğu sorular bilim kurgu bir zeminde ele alınmıştır: Ben kimim? Kendimi nasıl bilebilirim? Varlığımdan nasıl emin olurum? Kader nedir? Yaratıldık mı? Ömrümüz ne kadar ve bu nasıl tayin ediliyor? Umut olmayan bir dünyada neye tutunabilirim? İnsan varoluşunu anlamlı kılan ya da mümkün kılan nedir?


Öykü 2019 yılının Los Angeles'ında geçer. Dedektif Rick Deckard (Harrison Ford), dünya dışı görevler için özel formasyonlarda olarak üretilen ve dünyaya girmeleri yasak olan androidleri, dünyaya girdikleri takdirde bulmak ve imha etmekle görevlidir. Geliştirilmiş bir Nexus modeli olan bu replikantların dört tanesi bir isyan sonrası dünyaya ulaşır ve kendi yaratıcılarını aramaya başlar. Replikantlar, muazzam varoluş soruları ve bir o kadar da yüklü bir öfkeyle gelmişlerdir. Roy Batty (Rutger Hauer), Pris, Leon Kowalski ve Zhora isimli replikantlar yaratıcıları olan Dr. Eldon Tyrell’a (Joe Turkel) ulaşmaya çalışırken, Deckard hem onlara engel olamaya çalışacak hem de yavaş yavaş aynı varoluş sorunlarıyla uğraşmaya başlayacaktır.


Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Daryl Hannah, William Sanderson, Joe Turkel
Yapım Yılı: 1982
Süre: 117 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 31 Ekim 2013 Perşembe/ 19.00
Kayıt: 30 Ekim 2013 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/
Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/244890845659526/?source=1

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif