Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

BYZANTIUM / NEIL JORDAN

 

Agape film çalışmaları için seçtiğimiz 40. film,  ''BYZANTIUM''

İrlanda’lı yönetmen Neil Jordan, ismini Crying Game (Ağlatan Oyun) filmiyle duyurdu. Çoğunlukla filmlerinin senaryosunu da yazan Jordan, kaba bir ajitasyona savrulmadan filmlerine politik tavrını da yansıttı. Sınıfsal, ulusal çatışmaları bireyin iç dünyasındaki labirentlerin gerilimleri aracılığıyla dillendirdi. The Butcher Boy, Breakfast on Pluto, Michael Collins gibi filmlerle sinema dilini pekiştirdi. Eserlerinde vampirlerin ruhsal dünyasını işlemesiyle bilinen, gotik edebiyatın ayrıksı isimlerinden olan Anne Rice’ın Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme) isimli kitabını sinemaya uyarladı.


Clara (Gemma Arterton) işlediği bir cinayetin ardından kızı Eleanor'la (Saoirse Ronan ) beraber bir sahil kasabasına sığınır. Ancak onlar için artık hiçbir yer güvenli değildir çünkü ölen kişi Clara’ya daha önce ölüm fermanı veren ve senelerdir hesaplaşmayı bekleyen “Kardeşlik” adında bir vampir topluluğunun üyesidir. Striptizcilik yapan Clara, Noel ile tanışır ve onun Byzantium adlı pansiyonunda kalmaya başlarlar. Eleanor ise, yeni arkadaş edindiği Frank’ten etkilenerek ona ölümcül sırlarını anlatır. Bu bilginin kasabada yayılmasıyla Clara ve Eleanor, kaçmaya çalıştıkları karanlık geçmişleriyle bir kez daha yüzleşmek zorunda kalacaklardır. (Alıntı: Calinos Film Basın Odası)

Film; vampir kültür tarihi eşliğinde, vampirizm olgusunun psikanalitik yorumuyla, karakterlerin arasındaki anne-kız ilişkisi ve filmin yerleştiği psiko-politik bağlam açısından analiz edilecektir.


Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular: Saoirse Ronan, Gemma Arterton, Warren Brown
Yapım Yılı: 2012
Süre: 118 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 29 Mayıs 2014 Perşembe/ 19.00  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif