Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

Beyaz - KRZYSZTOF KIESLOWSKI

Beyaz - KRZYSZTOF KIESLOWSKI

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 14. film, ‘BEYAZ’…

Dekaloglar, Üç Renk, Öldürme Üzerine Kısa Bir Film, Aşk Üzerine Kısa Bir Film gibi eserleriyle tanıdığımız Kieslowski , sinematografisinde seçimler, tesadüfler ve varoluş ontolojisi gibi konuları ele almasıyla tanınır.

Renkler Üçlemesi, Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku ülkelerinin çözülmeye başladığı, kapitalizmin söylem hegemonyasını pekiştirdiği, Avrupa Birliği’ne dair yanılsamalı düşün en yüksek perdeden dillendiği dönemdir.

Kieslowski, ismini Fransa bayrağında bulunan renkler ve onlara atfedilen ideallerden alan üçlemesinde, zamanın ruhu üzerinden bu kavramları yeniden sorgular.

Beyaz filminde, evlilik yoluyla Fransa’ya yerleşmiş olan Polonya’lı Karol ve eşi Dominique Vidal’in ilişkileri anlatılmaktadır. Dominique, ilişkideki olmazlığı görünür kılan cinsel problemler nedeniyle Karol’dan ayrılmak istemektedir. Bu ayrılık gerçekleştiği takdirde Karol işini ve eşini kaybetmiş birisi olarak Fransa’da tutunamayacaktır. Bir başka Polonya yurttaşı Mikolaj ile tanışması Karol’un hayatında kökten bir değişikliğe yol açacaktır.

Filmin metaforik çatısının yerleştiği mekan üzerinden; kadın ve erkek oluş, ilişki ve cinsellik, yabancılaşma ve yabancılık, yaralanmışlık ve intikam, ahlak ve vicdana dair sorular üreten bir eksende, psiko-politik göndermeleri de içeren bir film okuması yapılacaktır.

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski
Oyuncular: Julie Delpy, Zbigniew Zamachowski.
Yapım Yılı: 1994
Süre: 91 dakika

Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 25 Kasım 2010 Perşembe / 20:00
Kayıt : 23 Kasım 2010 Salı günü saat 19:00’a kadar 0216 566 06 84 numaralı telefondan merkezimizi arayarak kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır. 
Ücret: 25 TL.+ kdv

Keyifli seyirler dileriz...

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif