Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

Black Swan / DARREN ARONOFSKY

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 17. film,  ‘BLACK SWAN’…

Pi, Requiem For A Dream, The Fountain, The Wrestler gibi filmleriyle kısa zamanda özel bir izleyici kitlesi kazanan Amerikalı yönetmen Darren Aronofsky, son filmi olan Black Swan’la, şahsi sinematografisi içindeki temel izleği olan karakterlerin yalnızlığı ve parçalanışı motiflerini daha da ileriye taşıyor.


Nina Sayers (Natalie Portman) , ızdırapla yüklendiği bale çalışmaları ve içinde soğuk bir gerilimin gezindiği evi arasında sıkışmış bir yaşam sürmektedir. Eski bir balerin olan annesi Erica (Barbara Hershey), Nina’yı, kendi tamamlanmamış işlerinin müstakbel primadonnası olarak yetiştirmeye çalışmakta ve kızının varoluşunu her yönden kuşatmaktadır.


Yeni sezonda Kuğu Gölü’nü sergileyecek olan bale yönetmeni Thomas Leroy (Vincent Cassel) baş dansçıları olan Beth Macintyre’dan (Winona Ryder) boşalan yer için bir seçme yapar ve rolü Nina’ya verir. Kuğu Gölü’nün bu yorumu daha farklı olacaktır. Nina hem Beyaz Kuğu’yu hem de Siyah Kuğu’yu canlandıracaktır. Ancak Nina rolü aldıktan sonra canlandıracağı karakterler için çalışırken, kişiliğinin farklı ve çatışan yönleri hızla yüzeye doğru hareket etmeye başlar. Bu hareketten kaynaklanan değişim ve gerilim gerek Nina’nın içinde gerekse annesi ve çevresiyle ilişkilerinde ciddi bir kırılmaya yol açacak, balenin sahneye konulacağı güne dek şiddetle kendisini dayatacaktır.


 Rolü almaya aday diğer balerin Lily’le (Mila Kunis) olan ilişkisi de sanrısal bir hal alacaktır.
Gösterimin ardından ağırlıkla psikodinamik bir eksende Nina’nın gelişim seyri analiz edilecek, filmin içindeki alter-ego’lar ve diğer metaforlar da bu zeminde ele alınacaktır. Bedenin dönüşümü, cinsellik, ebeveyn-çocuk ilişkisi ve olası patolojik boyutları, bu ilişkinin boy vermesine neden olan toplumsal zemin ve yıkıcı başarı nosyonu, kendisi de psikolog olan Natalie Portman’ın öz yaşam öyküsüyle filmde canlandırdığı karakter arasındaki paralellikler de tartışmanın diğer boyutlarını oluşturacaktır.


Yönetmen:   Darren Aronofsky
Oyuncular:   Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder.
Yapım Yılı:    2010
Süre:             108 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer:  
Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 17 Mart 2011 Perşembe / 20:00
Kayıt :  15 Mart 2011 Salı günü saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

 

BU ETKİNLİĞİMİZ ÜCRETSİZDİR.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif