Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

CHOKE / CLARK GREGG

 

Agpe film çalışmalaı için seçtiğimiz 41. film  ''CHOKE''

Oyuncu, senarist ve yönetmen Clark Gregg’in ilk filmi, yeraltı edebiyatın popüler isimlerinden Chuck Palahniuk’un Tıkanma (Choke) isimli eserinin uyarlamasıdır. Palahniuk eserlerinde, varoluş krizleriyle kavrulan sanayi sonrası toplumun insanlarını, yoğun bir şiddet, cinsellik ve madde kullanımı fonu içinde, kısmen mizahi biçimde resmeder. Kendisini kült yazar mertebesine çıkaran eseri Fight Club (Dövüş Kulübü), 1999 yılında David Fincher tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

Tıp fakültesini terk etmiş seks bağımlısı Victor Mancini (Sam Rockwell), Alzheimer hastası olan, anarşist annesi Ida Mancini’nin (Angelica Houston) bakımevi giderlerini karşılamak için, hem tuhaf işlerde çalışmakta hem de insanların yardımseverlik duygularını istismar eden sonu gelmez dolaplar çevirmektedir. Victor, kadınlarla ilişkilerinde sürekli aynı döngüler içerisinde yuvarlanmaktadır. Duygusal ilişkilerdeki karmaşası Doktor Paige Marshall’la (Kelly Macdonald) tanıştıktan sonra tam bir açmaza dönüşecektir.


Film bağımlılıkla ilgili ruhsal fenomenlerin; içinde yaşadığımız toplumun psiko-politik bağlamıyla ilgisi açısından (bireyin atomize oluşu, sosyal bağların erimesi, yeni bağlanma figürlerinin inşası, boşluk ve depresyon) değerlendirilecek, ayrıca karakterimizin bu ilişkisel döngülere tutulmasına neden olması muhtemel psikodinamik süreçler analiz edilecektir.

Yönetmen: Clark Gregg
Oyuncular: Sam Rockwell, Anjelica Huston, Kelly Macdonald
Yapım Yılı: 2008
Süre: 92 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 12 Haziran 2014 Perşembe/ 19.30    Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif