Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

CROUCHING TIGER HIDDEN DRAGON / ANG LEE

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 50. film, ''KAPLAN VE EJDERHA''

Eat Drink Man Woman filmiyle çıkış yapan ve daha sonra Sense and Sensibility, The Ice Storm, Brokeback Mountain, Life of Pi gibi filmleriyle tanınan Taiwan’lı yönetmen Ang Lee, Crouching Tiger Hidden Dragon (Kaplan ve Ejderha) filmiyle ilk kez bir Wu Xia (Uzakdoğu Savaş Kahramanlarını hikayenin merkezine yerleştiren sinema türü) türüne imza atmıştır. Lee bu eseriyle film festivallerine tartışmasız ağırlığını koymuş ve birçok festivalden toplam 101 ödül kazanmıştır.


İşlediği her filmde tartışmasız bir yönetmenlik ve öyküleme başarısına imza atan Ang Lee, Kaplan ve Ejderha filminde büyülü bir masal anlatır. Bu masal insanlığın en kadim arzularının, ihtiraslarının, rekabetinin, büyümenin ve sevdanın masalıdır.


Antik Çin’de zamanı belirtilmeyen bir dönemde anlatılan hikayenin başlangıcında, bir diğerine sevdalı olan ancak bunu dillendirmeyen Wudan savaşçıları Li Mu Bai ( Chow Yun Fat) ve Shu Lien (Michelle Yeoh) taşıdıkları Yeşil Kader Kılıcı’nı, Usta Te’ye teslim edeceklerdir. Li Mu Bai’nin amacı kılıcı teslim edip Jiang Hu ( Kılıç Ustalığı) yolundan ayrılmaktır. Kılıcı teslim ettikten sonra Shu Lien, Vali Yu’nun evlilik arifesindeki kızı Jen (Ziyi Zhang) ile tanışır. Bu tanışma büyülü bir yolculuğun başlamasına neden olacaktır.

Film; zamanın döngüsel doğası, kadim arzularımız, sırlarımız ve hasedimizin nasıl işlediğine, zaman ve ruhsallık arasındaki mesafenin ne denli karmaşık olduğuna dair atıfla tartışılacaktır.


Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular: Chow Yun Fat, Michelle Yeoh, Ziyi Zhang, Chen Chang
Yapım Yılı: 2000
Süre: 120 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 9 Nisan 2015 Perşembe/ 19.00 Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif