Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

DOGVILLE / LARS VON TRIER

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 30. film, ''DOGVILLE''

Lars Von Trier, seveni ve nefret edeni çok olan bir yönetmendir. Kimi izleyici ve eleştirmenler, onu yere göğe koyamazken, kimileri ise kadın düşmanlığından, ırkçılığa kadar birçok sıfatla onu yerin dibine batırmayı tercih ederler. Kesin olan hiçbir sinemaseverin Lars Von Trier’e kayıtsız kalamadığıdır. Aslında Trier’in tam da bu iki hissiyata yol açması hayli anlamlıdır. Zira, Trier insana-insan doğasına ait hikayeleri aktarırken, içimizdeki melekleri ve şeytanları okurken, libidinal ve agresif yatırımlarımızı resmederken, karanlık yanımıza ve varoluşsal çaresizliğimize daha fazla vurgu yapar.


Europa(1991) isimli filmiyle daha fazla izleyiciyle buluşan Trier, Riget (Krallık) isimli alabildiğine tuhaf televizyon dizisiyle özel bir hayran kitlesi oluşturdu. Dogma 95 isimli avangard sinema hareketinin de kurucularından olan Trier, Breaking the Waves (1996), Dancer in the Dark (2000) filmlerinin ardından ise, 2003 yılında Dogville filmini çekti. Fırsatlar Ülkesi: Amerika Üçlemesinin ilk filmi olan Dogville’de, özellikle sinemasal mekanın kurgulanışı ilginçtir. Sanki bir tiyatro dekorunda akan film, teknik açıdan da hayli zengindir. 1930’lu yıllarda, bir mafyatik organizasyondan kaçan Grace, küçük bir kasabaya gelir. Kasaba halkı Grace (Nicole Kidman) önceleri yakın davranarak bir yuva sunmakla birlikte zamanla, durum değişmeye başlar ve Grace bir tehdit olarak algılanır. Olaylar geliştikçe, bu sakin ve sıcak kasabanın karanlığı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.


Bu filmin analizi daha çok tiyatro tarihi üzerine çalışan Fırat Güllü ile birlikte yapılacaktır. Güllü’nün özgeçmişi aşağıda yer almaktadır. Film izlendikten sonra, kullanılan mekan ve dekor, öyküye bağlı olarak Bertolt Brecht’in Epik Tiyatrosu ekseninde analiz edilecektir. Film ayrıca, mekan -varlık ilişkileri açısından psikanalitik bir yorumla da değerlendirilecektir.


Söyleşi: Fırat Güllü (Tarihçi)- Klinik Psikolog Oktay ŞILAR


Yönetmen: Lars Von Trier
Oyuncular: Nicole Kidman, Harriet Andersson, Lauren Bacall, Jean-Marc Barr
Yapım Yılı: 2003
Süre: 178 dakika


Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 25 Nisan 2013 Perşembe / 18:00
Kayıt: 24 Nisan 2013 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.


 

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif