Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

EXCALIBUR / JOHN BOORMAN

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 35. film, ''EXCALIBUR''

Deliverance, Zardoz, Hope and Glory, The Emerald Forest filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen John Boorman, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanesini 1981 yılında Excalibur ismiyle beyazperdeye taşımıştır.
 
Büyücü Merlin (Nicol Williamson) kendi gücünü arttırmak için, Cornwall Dükü Gorlois savaştayken, onun eşi Lady Igrayne’i (Katrine Boorman) arzulayan Uther Pendragon’a (Gabriel Byrne) büyü marifetiyle yardımcı olur ve Gorlois suretinde onunla sevişmesini sağlar. Karşılığında doğacak çocuğu Merlin alacaktır. Lady Igrayne bir erkek çocuk doğurur. Uther Pendragon Excalibur bir daha kimsenin eline geçmesin diye kılıcı bir kayaya saplar. Kılıcı ancak müstakbel kral yerinden çıkarabilecektir. Merlin tarafından yoksul bir aileye evlatlık verilerek büyütülen Arthur, kılıcı yerinden çıkarmaya giden şövalyeleri izlerken olaylar hiç ummadık bir seyir izlemeye başlar. Cornwall Dükü öldüğünden küçük bir kız olan Morgana ise, babasının intikamını almak için Merlin gibi gizli bilimlerle uğraşmaya başlar.
 
Film boyunca, aşk, ihanet, güç istemi, ensest, cinsellik, büyü, iktidar savaşlarının kirli yüzü sürer gider. Gösterimden sonra gerek Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanesi gerekse metnin dokusuna hayli yedirilmiş olan psikanalitik temalar analiz edilecektir.
 
Fallus arayışından eksikliğe, arzunun karanlık nesnesinden ödipal yasağın etrafından dolanmaya, ensest yasağının ihlalinden Yasa’nın çöküşüne kadar fenomenler ele alınacaktır.
 
Filmin Fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=NOqlV4Le9Tk
 
Oyuncular: Nigel Terry, Helen Mirren, Gabriel Byrne, Nicholas Clay, Liam Neeson, Cherie Lunghi
Yapım Yılı: 1981
Süre: 140 dakika
 
Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 19 Aralık 2013 Perşembe/ 19.00
 
Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
 
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

 

Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/166187233592487/
 
Keyifli seyirler dileriz.
Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif