Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

GİR KANIMA / TOMAS ALFREDSON

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz  29. Film,  ''GİR KANIMA''

John Ajvide Lindqvist’in 2004 tarihli kitabından uyarlanan Låt Den Rätte Komma İn, yönetmen Tomas Alfredson’un ikinci uzun metrajlı filmidir. Son yıllarda ilginç bir gelişim seyri izleyen ve kendine has bir üslup kuran İskandinav sinemasının bu ilginç örneği, 2010 yılında Let Me İn isimli Hollywood versiyonuyla da izleyicinin karşısına çıkmıştır.


Vampir mitolojisinin, sinema, edebiyat ve çizgiroman dünyasına yaratıcı bir dönüş yaptığı son 10 yılda karşımıza çıkan ilginç yorumlardan bir tanesi de Gir Kanıma filmidir. Anne Rice’nin Interview with the Vampire isimli kitabından sonra, vampir hikayelerini korku edebiyatından ziyade varoluş dramı olarak ele alan bir eserden uyarlanmıştır.


Stockholm’un kenar mahallerinde yaşayan fiziksel ve ruhsal açıdan yalnız bir çocuk olan Oskar (Kare Hedebrant), yaşadığı mahalleye gelen ve insanlarla çok az ilişki kuran Eli’yi (Lina Leandersson ) takip etmektedir. Tuhaf aile öyküleri olan bu iki yalnız çocuğun zaman içinde yakınlaşması, sırlarla dolu bir dünyanın kapısını aralayacaktır.


Film gösteriminden sonra, Vampir mitolojisinden bir miktar bahisle, psikanalitik eksende yorum çalışması yapılacaktır. Bu eksende kısmen psikanalist Ernest Jones’in fikirleri Jungyen bir perspektifle karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir.


Yönetmen: Tomas Alfredson
Oyuncular: Kare Hedebrant, Lina Leandersson
Yapım Yılı: 2008
Süre: 115 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 21 Mart 2013 Perşembe / 19:00
Kayıt: 20 Mart 2013 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif