Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

HABEMUS PAPAM / NANNI MORETTI

Agape Film Çalışmaları için  seçtiğimiz  25.Film '' HABEMUS PAPAM''

'' HABEMUS PAPAM'' / NANNI MORETTI

 

Oğlunu kaybeden bir psikanalistin, kayıp sonrası ruhsallığı ve ilişkilerini anlatmaya çalıştığı Oğul Odası (2001) filmiyle tanıdığımız İtalyan yönetmen Nanni Moretti, senaryo, oyunculuk ve in iyi film ödüllerini aldığı son filmi Habemus Papam’ın hem senaryosunu yazmış hem de filmde psikanalist rolünü oynamıştır.


Habemus Papam filmi, Papa’nın ölümünden sonra, yeni Papa’yı seçmekle görevli olan Kardinaller Meclisi’nin (Conclave) toplantısıyla başlar. Oylamalar sonucu Kardinal Melville (Michel Piccoli) yeni Papa seçilir. Yeni Papa’nın Vatikan Meydanı’nda dindarları selamlayarak bir konuşma yapması gerekmektedir. Ancak Papa bir anksiyete atağı yaşar ve konuşma yapmayı reddeder. Seçilmiş olduğu bu kutsal görevi yerine getirecek gücü kendi bulamamaktadır.

Bunun üzerine Kardinaller Meclisi, Papa’yı gizlice bir psikanalistle (Nanni Moretti) görüştürmeye karar verir. Heyhat gelen Psikanalist, ateist olduğu gibi, çalışma koşulları da çok zorludur. Psikanalistle yapılan ilk görüşmenin ardından olaylar şaşırtıcı bir seyir izlemeye başlar.


Filmi izlendikten sonra, Katolik Teolojisi’nin psiko-politiği, psikanalitik kuramın bu süreç içindeki işlevi, Eksiklik ve Fallus arzusu diyalektiği açısından kısmen Lacan’cı bir perspektiften ele alınarak tartışılacaktır. Yapmak zorunda olduklarımız ve varoluşumuz arasındaki gerilim, din ya da psikoloji kuramı olsun, katı örgütlenmiş formasyonların kuşatıcılığı da bir diğer analiz ekseni olacaktır.


Yönetmen: Nanni Moretti
Oyuncular: Michel Piccoli, Nanni Moretti
Yapım Yılı: 2011
Süre: 102 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 29 Kasım 2012 Perşembe/ 20:00
Kayıt: 28 Ekim 2012 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Ücret: 30,- tl + kdv.

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif