Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

INCEPTION (BAŞLANGIÇ) / CHRISTOPHER NOLAN

 

Agape film çalışmaları için seçtiğimiz 38.film,  ''INCEPTION (BAŞLANGIÇ)''

 

Görünür düşü gizli olana dönüştürmeli ve düş-görenin aklında gizli olanın nasıl ilkine (görünür düşe) dönüştüğünü açıklamalıyız. (Sigmund Freud)


İngiliz yönetmen Christopher Nolan, önce, düşük bütçeli bağımsız iki filmle ismini duyurdu. Following ve Memento’yla kısa sürede dikkatli toplayan yönetmen, daha sonra çizgi roman uyarlaması olarak Batman dizisini tekrar ele aldı. Daha önce gotik ve karton bir dünya olarak resmedilen Gotham City’i, günümüz dünyasında resmederek Batman karakterinin ruhsal derinliğine çalışmayı tercih etti.

Batman Begins’in ardından yönettiği The Dark Knight filmi, özellikle Joker karakteri üzerinden sinema tarihine geçen bir yorum oldu. Bu dizinin arasında uzun yıllar senaryosunu şekillendirmeye çalıştığı BAŞLANGIÇ filmini yönetti. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak son bir fırsat sunulur. Cobb ve ekibindekiler bu sefer daha önceki işlerinin tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Aşmaları gereken bilinçdışı güvenlik katmanlarıdır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarını hesaba katamaz. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.


Film birbiriyle ilintili farklı rüya katmanlarının yapısöküme tabi tutulması ve bu düşü düşleyenlerin arketipleri üzerinden analiz edilecektir.


Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Marion Cotillard, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, TomHardy, Ken Watanabe, Michael Caine
Yapım Yılı: 2010
Süre: 148 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 27 Mart 2014 Perşembe/ 19.00  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Filmin Fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=8hP9D6kZseM
Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/291524887670436/


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif