Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

KARANLIKTAKİLER / ÇAĞAN IRMAK

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz  23. Film,  ''KARANLIKTAKİLER''

Mustafa Hakkında Herşey filmiyle çıkış yapan Çağan Irmak, yakın siyasal geçmişimizden kesitleri anlattığı Çemberimde Gül Oya isimli TV dizisi, onun ardından Babam ve Oğlum filmiyle daha fazla izleyiciyle buluşmuş ve olumlu eleştiriler almıştır.
Daha sonra Ulak, Issız Adam, Prensesin Uykusu ve Dedemin İnsanları filmleriyle hem bireyin ruhsal gerilimlerine odaklanmış, hem toplumsal travmaları dillendirmeye çalışmıştır. Bu öyküleri yer yer fantastik-mitolojik bir fon kullanarak anlatmıştır.


Karanlıktakiler filminde, müzmin psikiyatrik rahatsızlığı olan annesiyle aynı evi paylaşan Egemen’in (Erdem Akakçe) hikayesini izleriz. Korkular ve bağımlılıklarla örülü bir sanrısal dünyada, sadece oğluyla ilişkisi üzerinden hayata tutunarak var kalmaya çalışan Gülseren hanım (Meral Çetinkaya), Egemen’in iç dünyasını ve sosyal hayatını kuşatmaktadır.

Egemen için hayata açılan tek koridor, yardımcı eleman olarak çalıştığı iş yeridir. Çalıştığı yerin sahibi olan Umay’a (Derya Alabora) aşık olmasıyla Egemen ve annesinin pamuk ipliğine bağlı dünyaları sarsılmaya başlar. Ancak sorun sadece anne-çocuk ilişkisinde değil, onu kuşatan diğer travmalar içinde anlam bulacaktır.


Filmin gösteriminden sonra ebeveyn-çocuk ilişkisi, kendiliğin örgütlenmesi, çarpılmış idrak ve travmalar ekseninde yapılanmış psikolojik problemler ve bu problemlerle yaşamaya dair temalar ekseninde yorum çalışması yapılacaktır.


Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Erdem AKAKÇE, Meral ÇETİNKAYA, Derya ALABORA
Yapım Yılı: 2009
Süre: 102 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 27 Eylül 2012 Perşembe/ 20:00
Kayıt: 26 Eylül 2012 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Ücret: 25.- Tl.+kdv

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif