Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

Kayıp Otaban / DAVID LYNCH

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 19. Film, 'KAYIP OTABAN'

The Elephant Man (Fil Adam) filmiyle çıkış yapan ve daha sonra televizyon çektiği Twin Peaks (İkiz Tepeler) dizisiyle popülerleşen David Lynch, Dune, Blue Velvet (Mavi Kadife), özellikle de Wild at Heart filmleriyle kısa zamanda kendi özgü sinema diliyle kült bir yönetmene dönüştü. Ancak Kayıp Otoban, Lynch filmografisinde tam bir mihenk taşı oldu.
Daha sonra üçleme olarak anılacak Mulholland Dr. ve Inland Empire filmleriyle birlikte düşünüldüğünde Kayıp Otoban, sinema tarihinin en çok konuşulan, merak edilen, anlaşılmayan filmlerinden bir tanesi sayılabilir.


Film bir caz kulübünde saksafon sanatçısı olarak Fred Madison’un duafonda duyduğu, kendisine hitap eden öznesiz bir sesle başlar. Eşi Renee’yle ilişkisinde sıkıntıları olan ve gerçeklik algısında çökme emareleri göstermeye başlayan Fred’in, evine gelen faili meçhul ve ev içindeki mahremiyeti kaydeden bazı video kasetler nedeniyle üzerindeki basınç daha da artar. Olayın soruşturulması için polisten yardım isteyen Fred’in, bir partide tanıştığı korkutucu, tekinsiz bir adamla olaylar umulmayan bir yöne evrilir. Bu noktadan sonra film gerçeklik katmanlarının yer ve seyir değiştirdiği paralel bir öyküye bürünür.


İlişki, ilişki gerçekliği ve bunun idraki, kıskançlık, hezeyan, kişilik, gerçekliğin çöküşü, seks, hırs ve cinnetin bilinçdışı ortaklığı ve bunların perdede arz-ı endam edişi gibi temalar, yer yer psikanalitik göndermelerle analiz edilecektir.


Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Patricia Arquette, Bill Pullman, John Roselius
Yapım Yılı: 1997
Süre:
134 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer:
Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 15 Aralık 2011 Perşembe / 20:00
Kayıt : 14 Aralık 2011 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Web Sayfası:htpp://www.agape.com.tr//

Ücret : 25,-tl+kdv

Keyifli seyirler dileriz.

 

 

 

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif