Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

MULHOLLAND DRIVE / DAVID LYNCH

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 36. film,  ''MULHOLLAND DRIVE''

İzleyiciyi sarsan, şıkıştıran, kuşatan, karanlık, sert ve tekinsiz bir dünyada bulmaca gibi öyküleriye ruhsallığın keşfedilmemiş sınırlarını zorlayan David Lynch, ‘’Sinema yönetmenliği, bilinçaltıyla ilgili bir şeydir. Kelimeler bize ayak bağıdır” ifadesiyle sinemasının ipuçlarını vermektedir. Görüntüler; rüya zamanında resmedilir, ruhsallığın katmanları arasında yolculuğa çıkar, kara-film tadında bir aşırılık karnavalına dönüşür.


Twin Peaks, Blue Velvet, The Elephant Man, Eraserhead, Wild at Heart, gibi unutulmaz filmlere imza atmış Lynch’in bu filmi , Lost Highway ve Inland Empire arasında L.A Üçlemesinin ikinci filmini oluşturur.


Mulholland Çıkmazı’ndaki bir kazadan kurtulan Rita (Laura Harring ) kim olduğunu ve geçmişinde neler olduğu bilmez bir halde olay yerinden kaçar. Los Angeles’e oyunculuk seçmeleri için gelmiş olan Betty (Naomi Watts) teyzesinin dairesine yerleşmek için vardığında orada saklanan Rita’yı bulur. Betty’nin hiçbir şey hatırlamayan bu kadına yardım etmeye karar vermesiyle, rüya ve gerçeğin iç içe geçtiği psikotik bir evrene tuhaf bir yolculuk başlar.


Daha önce analiz ettiğimiz Lost Highway (Kayıp Otoban) filminin ardından, üçlemenin ikinci filmi de, farklı teorik perspektiflerin açılımında, düşlem, gerçeklik, psikoz ve Amerikan Rüyası’nın psiko-politiği ekseninde analiz edilecektir.


Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller, Dan Hedaya, Justin Theroux
Yapım Yılı: 2001
Süre: 147 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 23 Ocak 2014 Perşembe/ 19.00

Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Gösterim ilgilenen herkese açıktır.

Keyifli seyirler dileriz.

Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/
Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1378877789036540

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif