Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

NYMPHOMANIAC 2 / LARS VON TRIER

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 46. film,  '' NYMPHOMANIAC 2''

Europa filmiyle çıkış yapan ve daha sonra Riget (Krallık) isimli, sona ermemiş televizyon dizisiyle dikkat çeken, Breaking the Waves, Dancer in the Dark, Dogville, Manderlay gibi filmleriyle kısa zamanda özel bir izleyici kitlesi kazanan Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’in Antichrist filmiyle büyük bir tartışma yaratmış, izleyenleri ve yorumcuları neredeyse ikiye bölmüştü. DOGMA 95 isimli sinema anlayışının da teorisyenlerinden olan Trier, kadın cinselliğini haz-ızdırap minvalinde yorumladığı Nymphomaniac filmiyle bir kez daha dikkatleri üzerinde toplamış, izleyiciyi rahatsız etmeyi başarmıştır.


İki kısım ve 8 bölümden oluşan film, soğuk bir kış gecesinde yaşlı Seligman’ın (Stellan Skarsgård) dövülmüş ve baygın halde sokakta yatan Joe’yu (Charlotte Gainsbourg) bulup evine getirmesi ve tedavi etmesiyle başlar. Joe, Seligman’la sohbet ederken yavaşça geçmişini açmaya başlar. Filmin 3 bölümden oluşan ikinci kısmında yetişkin Joe’nun cinsellikle kurduğu huzursuz ilişki yeni öğelerin cinselliğe dahil edilmesiyle başka bir ivme kazanır.


Film çocuk cinselliğinden kadın olmaya, cinsel hazzın işleyişi dinamiklerinden kadınlık mefhumuna kadar değişen bir yelpazede analiz edilecek, ayrıca filmin psiko-politik okuması da yapılacaktır.


Yönetmen: Lars Von Trier
Oyuncular: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Willem Dafoe, Shia LaBeouf.
Yapım Yılı: 2013
Süre: 123 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 18 Aralık 2014 Perşembe/ 19.00  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif