Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

ONLY LOVERS LEFT ALIVE / JIM JARMUSCH

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 42. film,  ''ONLY LOVERS LEFT ALIVE''

Amerikan bağımsız sinemasının kendine münhasır isimlerinden Jim Jarmusch, düşük bütçeli filmlerle, toplumun kıyısında yaşayan insanların hikayelerini eleştirel bir dille anlatmayı tercih eder. Dead Man, Stranger Than Paradise, Down by Law, Ghost Dog, The Limits of Control gibi filmlere imza atan Jarmush, Only Lovers Left Alive filminde, esas olarak pek anlaşılamayan The Limits of Control filminin izinden gider. Bu iki film benzer dertlerle iştigal eden filmler olmasına rağmen, Only Lovers Left Alive çok daha bütünlüklü bir dile sahiptir.


Amerika Detroit’te gizlenerek yaşayan Adam (Tom Hiddleston) ve Fas’ın Tanca şehrinde kendisini hayatın akışına bırakmakta beis görmeyen Eve (Tilda Swinton) yüzyıldan uzun süredir görüşmemiş ancak birbirlerine aşık iki vampirdir. İnsan varlığının ruhsal açmazları Adam’ı toplumdan uzaklaştırmış, kendisini estetik, sanat ve bilgiye adamıştır.

Beklenmeyen olaylar dizisi, Adam ve Eve’i yan yana getirecek, bu noktadan itibaren insanların dünyasına doğru derin bir yolculuk başlayacaktır. Filmin ardından, vampir metaforu üzerinden kısa bir uygarlık tarihi okuması gibi görünen ontolojik bir analiz yapılacak, bu zemini yeşerten, filmin içerisinde gizlenmiş olan kodlar, izleyicilerle birlikte ele alınacaktır.


Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, John Hurt
Yapım Yılı: 2013
Süre: 123 dk.


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 25 Eylül 2014 Perşembe/ 19.30  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93


Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif