Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

PAN'IN LABİRENTİ / GUILLERMO DEL TORO

 

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 27. Film  ''PAN'IN LABİRENTİ''

Ağırlıkla gerilim sineması ekseninde filmler üreten, çizgi-roman uyarlamalarına imza atan Guillermo del Toro; 2007 tarihli Pan’ın Labirenti filmiyle kendi sineması içinde önemli bir merhale katetmiştir. Bu film sahip olduğu alt metnin zenginliği ve tarihsel olarak yerleştiği sekans itibarıyla diğer filmlerine nazaran daha fazla ilgi çekmiştir.


İspanya Devrimi mevzilerini yitirmeye başlarken, General Francisco Franco yönetiminde faşist güçler ülkeyi adım adım derin bir karanlığa doğru taşımaktadır. 10 yaşındaki Ofelia (Ivana Baquero), annesi Carmen’le beraber, üvey babası Yüzbaşı Vidal’in
yanına gider. Ofelia’nın annesi hamiledir.

Babası ise gerillalara karşı savaşmayı en kutsal görev sayan, sert ve otoriter bir subaydır. Müstakbel kardeşin yaklaşan doğumu, melankolik bir ruh haline teslim olmuş annesi ve hiçbir duygusal yakınlık tesis edemediği babası, Ofelia’nın farklı bir dünyaya adım atmasına vesile olur. Evin arka bahçesinde bulduğu labirent ve mitolojik tanrı Pan’la karşılaşması Ofelia’nın hayatında bir dönüm noktası olacaktır.


Filmin gösteriminden sonra, hem öykünün hem de karakterlerin yerleştiği mitolojik kurgu, psikanalitik bir eksende yorumlanacak, ayrıca İspanya İç Savaşı’nın psiko-politik okuması üzerinden filmin günümüz ruhsallığına dair alt metni değerlendirilecektir.


Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú, Doug Jones, Ariadna Gil
Yapım Yılı: 2006
Süre: 118 dakika


Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 24 Ocak 2013 Perşembe / 20:00
Kayıt: 23 Ocak 2013 Çarşamba günü, saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
Web Sayfası: http://www.agape.com.tr/

Keyifli seyirler dileriz.

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif