Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

PROMETHEUS / RIDLEY SCOTT

Agape Film Çalışmaları için seçtiğimiz 68. Film,  ''PROMETHEUS''

Amerikalı yönetmen Ridley Scott, bilimkurgu sineması tarihinde iki önemli durağa imzasını atmış bir yönetmendir. 1979 tarihli Alien ve 1982 tarihli, Philip K. Dick uyarlaması olan Blade Runner, gerek öyküleme biçimi gerekse kurulan atmosfer bakımından ardından gelen bilimkurgu filmleri azımsanamayacak oranda etkilemiştir. Alien serisi, tamamı farklı yönetmenlerce çekilen dört ayrı filmden oluşmaktadır. Ridley Scott, Prometheus Üçlemesi’yle Alien öyküsünün temeline geri dönmekte ve karşımıza çıkan terk edilmiş uzay gemisi, geminin dünyadışı yapımcıları ve Yaratığın neden modifiye edildiği meselesini, temel felsefe kavramları ekseninde ele almaktadır.
 
Bilimsel bir keşif ekibini yöneten arkeolog Elizabeth Shaw ve Charlie Holloway, 2089 yılında, İskoçya'da bir yıldız haritası bulurlar. Bu harita başka antik kültürün yaratılış efsaneleriyle eşleşmektedir. İnsanları dünyaya getiren bu yaratıklar "Mühendis" olarak adlandırmaktadırlar. Weyland Corporation sahibi, bu yıldız haritalarından yararlanarak Mühendislerin gezegenine özel görevli bir ekip göndermeye karar verir. Bu bilimsel görevin arka planında bilme ihtiyacından mutlak güce, ölümsüzlüğün sırrından bilinç fenomenine, kaderden özgür iradeye kadar herkesin başka arayışları vardır
 
Film, Bilinç, yaratılış, özgür irade sorunu, psikanaliz, ontoloji, mitoloji, metafizik ve psikopolitik boyutları üzerinden çok katmanlı bir okumayla analiz edilecektir.
 
 
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba
Yapım Yılı: 2012
Süre: 124 dk.
 
Söyleşi: Uzm.Psk. Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 23 Şubat 2017 Perşembe/ 19.30  Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93
 
Keyifli seyirler dileriz.
Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif