Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

E-Kütüphane

FİLM TANITIMI

THE MATRIX / ANDY & LANA WACHOWSKI

Sinema dünyasına Bound isimli kara filmleriyle giren Wachowski Kardeşler’in bir döneme imzasını atmış ve bilimkurgu sinemasında önemli bir yer edinmiş olan THE MATRIX TRIOLOGY (Matrix Üçlemesi) sanal dünya içinde cisimleşen insan varlığı ve onun arzularının yazılım kodları gibi görselleştirilmesiyle tanınır.
Yazılım uzmanı Neo, yoğun bir sıkıntı yaşamakta, görünür gerçeğin ardına sinmiş olan ve kontrol edilip düzenlenen başka bir gerçeklik olduğunu idrak etmeye başlamaktadır. Verili gerçekliğin aslında sadece yanılsama olduğuna dair ciddi şüpheleri olan Neo, ne olduğunu bilmediği ancak olması gerektiğine inandığı bir çıkış peşindedir. Ve bir gün arayışına yanıt olabilecek bir yankı bulur.
The Matrix filmi, tarih boyunca felsefe alanında tartışmış olduğumuz varlık meselesiyle uğraşmaktadır. Ben kendim miyim? Var olduğumu nasıl bilebilirim? Benliğim duyumlarımın bir illüzyonu mudur? Doğuştan itibaren içine yuvarlanmış olduğumuz sosyal ve dilsel kodların bir ürünü müyüm? Bu kodlar nasıl oluşmuştur? Deşifre edip özgürleşme fiili mümkün müdür? Bu fiilin bedeli nedir?
Film, felsefeden mitolojiye, filozoflardan teknolojiye, siber varoluştan dijital yanılsamalara kadar pek çok alana gönderme yapmaktadır. Meraklı izleyiciler için bu işaretlerin birçoğu filmin içinde gizlenmiştir. Film, ancak bu örtük işaret levhalarının tercümesi ve takibiyle anlam kazanmaktadır.
Aynı zamanda filmin yerleştiği mecazi bağlam, çok farklı zihinsel evrenleri de tartışmaya açmaktadır. The Matrix filmi, Hristiyan teolojisinden kapitalizmin eleştirisine, Budist yanılsamalar dünyasından Varoluş ve Hiçliğe, gerçekliğin bilinmeyen doğasından reenkarnasyona dek geniş bir mecrayı imlemektedir.
Film okuması ve tartışması yukarıda bahsi geçen konular üzerinden yapılacaktır.
Yönetmen: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Yapım Yılı: 1999
Süre: 136 dakika

Söyleşi: Klinik Psikolog Oktay ŞILAR
Yer: Agape Danışmanlık Merkezi
Tarih ve saat: 11 Şubat 2011 Cuma / 19:30
Kayıt : 9 Şubat 2011 Salı günü saat 19:00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Gösterim ilgilenen herkese açıktır.
Telefon: 0 216 566 06 84 / 0533 370 49 93

 

Geri Dön
İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif