Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

Psikolojik Danışmanlık

Çocuk Danışmanlığı

İletişim Bozuklukları

 

Arkadaş ilişkilerinde zorluklar, kendini ifade etmede zorluklar… İnsanlar arasındaki temel iletişim aracı dildir. Yaklaşık 2 yaşta çocuklar artık sembolik düzene dahil olurlar yani konuşmaya başlarlar. Yaşları ilerledikçe de dili sadece isteklerini ifade etmek için değil, duygu ve düşüncelerini de ifadelendirmek için kullanmaya başlarlar.

Her bireyin bir gruba dahil olma, kendisini bir grubun içinde tanımlama ihtiyacı vardır. Bebeklik döneminde anne baba çocuğun sosyal ortamını oluşturur. Daha sonraki yıllarda akrabalar, yakın sosyal çevre ve okul arkadaşları da bu sosyal ortama dahil olur. Öteki ile kurulacak ilişki tarzının temelini, anne baba ile olan ilişkide kullanılan yol, yöntem ve ilişki paternleri oluşturur. Yaş dilimleriyle gittikçe artan öneme sahip olan sosyal çevre kişinin kendisini ifade edeceği, kendisini tanıyabileceği ve iletişime geçeceği ortamlardır.

Uzun süreli arkadaşlıklar devam ettirememe, arkadaşlık kuramama, sosyal ilişkilerde geri çekilme, yalnız kalma, gruba dahil olamama gibi belirtilerle ortaya çıkan iletişim zorluklarının çözümü noktasında çocuklar uygun bir biçimde desteklenmemiş, yüreklendirilmemiş ise ergenlik ve yetişkinlik döneminde benzer problemleri daha şiddetli yaşamak zorunda kalınabilir.

 

İçeriği Paylaş

Makaleler

Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif