Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

Psikolojik Danışmanlık

Çocuk Danışmanlığı

Beslenme ve Yeme Problemleri


Yemeği reddetme, aşırı yeme, obezite, memenin kesilmesinde yaşanan zorluklar…

Çocuğun doğumdan itibaren beslenmesi,anne ile kurduğu ilişkiden yoğun olarak etkilenir. Anne ile beklenen bağın kurulamamış olması , annenin emzirme ile olan ilişkisi, bebeğin beslenmesi ile ilgili endişeleri annede gerginliğe yol açabilmekte bu gerginlik çocuk üzerinde yemek yemesi yönünde baskılara neden olabilmektedir. Annenin gerginliği ve baskıları nedeniyle bebeğin sakinleşememesi, bebeğin besin almayı reddetmesi ya da direnç göstermesine yol açmaktadır.

Sonuç olarak anne ile çocuk arasında beslenme ve yemek yeme duygusal bir çatışma aracı haline gelebilmektedir. Çocukların bu durumda gösterdiği en önemli davranışlar yemek süresini uzatmak, verilen besinle oynamak, besini ağzında tutmak, ağlamak ve kusma şeklindedir.

Çocuğun ihtiyaçlarına ve ritmine göre (aç veya tok oluşu gibi) değil, kendi belirlediği yerde ve miktarda yemek yemesi için zorlayan kuralcı anneler ile çocuğun yemesi ile aşırı ilgili annelerin çocukların yemek yeme davranışını olumsuz yönde etkileyebildikleri bir gerçektir.

 

İçeriği Paylaş
Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif