Agape danışmanlık merkezi
AnasayfaSite içi arama

Psikolojik Danışmanlık

Psikodrama ve Grup Terapileri

Psikodrama ve Grup Terapileri


Psikodrama , dramatizasyondan yararlanılarak gerçekleştirilen bir ruhsal geliştirme – tedavi yaklaşımıdır.  Psikodrama yoluyla geçmişteki bir olayı tekrar yaşamak,gelecekteki bir olayı ya da bir hayali canlandırmak mümkündür.  Psikodrama sahnesinde yaşantılarımızı ikince kez yaşayabilirsek bu yaşantılardan doğan sıkıntılardan kurtulabilir, içgörü  sağlayabiliriz.  (J.L.Moreno )


Psikodramanın kurcusu J.L. Moreno'dur. Psikodrama, bireylerin kendini daha iyi tanımak, hayatla kurduğu tüm ilişkileri, rollerini ve seçimlerini sorgulamak, kendi ruhsal dünyalarında ve eylemlerinde yaşadıkları sıkışmışlıkları çözebilmek amacıyla katıldıkları bir grup terapisidir. Psikodrama aynı zamanda yaratıcılık ve spontalık kazandırmayı hedefler. İnsanda varolan yaratıcı potansiyel ancak spontanlıkla ortaya çıkar.

Psikodrama bireyin grup içinde tedavisidir. Tedavi sürecinde grup dinamizminden faydalanır. Oturumlar ısınma oyunları ile başlar. “Anlatma yap” ilkesinin önderliğinde “şimdi” ve “burada” kavramının hayata geçirildiği oyun aşaması ve ardından paylaşım aşamasıyla devam eder. Gönüllülük esasına dayanan çalışma süresince aktif olarak yer almaları konusunda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Grup üyelerinden birinin ortaya koyduğu sahnede rol almak ya da izleyici olmak da sahneyi oluşturan üye kadar kişinin süreçten faydalanmasını sağlar.

İçeriği Paylaş

Makaleler

Agape danışmanlık merkezi
mavera interaktif